Zajęcia w wodzie dla maluszków to wspaniała przygoda, zabawa oraz nauka. Podczas tej wodnej przygody dzieciom towarzyszą rodzice, co wpływa na umocnienie więzi między dzieckiem a rodzicem, daje dzieciom poczucie bezpieczeństwa a rodziców uczy jak nieograniczać dzieci w wodzie, a raczej pozwalać na więcej samodzielności.
Zajęcia to czas oswajania z wodą, nauka pracy ramion i nóg, poczucie ułożenia ciała w wodzie. Te wszystkie doświadczenia zdobyte we wczesnych latach życia młodych Pływaków skutkować będą w przyszłości chęcią kontynuacji wysiłku fizycznego oraz dobrą techniką.
Woda to naturalne środowisko dla dzieci, daje swobodę ruchów, wolność. Ruch odbywa się w każdej płaszczyźnie, dzieci poznają własne możliwości jak i własne granice. Pływanie wspomaga ogólny rozwój dziecka. Dzięki uczestnictwu w zajęciach grupowych dzieci stają się bardziej otwarte na otoczenie, szybciej nawiązują kontakty w grupie, co procentuje łatwiejszym zawieraniem znajomości i łagodniejszym wejściem w czas przedszkolny i szkolny. Dzieci łagodniej reagują na niepowodzenia i nie są nieśmiałe. Zabawy i gry w wodzie hartują odporność, pobudzają rozwój dziecka zarówno fizyczny jak i psychoruchowy; nieważne czy mówimy o dzieciach w pełni sprawnych czy dzieciach z niepełnosprawnością – środowisko wodne to wolność.
To, czego dzieci nauczą się w środowisku wodnym często przenoszą na ląd, a to wspomaga ich rozwój jak i proces terapeutyczny.
KIEDY DO WODY?
W przypadku dzieci od 3 do 5 miesiąca ważne jest aby miały dobrą wagę, aktywny system immunologiczny, sztywno trzymały głowę, dziecko powinno mieć aktywny odruch niezachłyśnięcia.
Woda musi mieć odpowiednie warunki termiczne, najlepsza temperatura to 31 do 33 stopni Celsjusza; ćwiczenia winny być dostosowane do wieku i możliwości dzieci.
Korzyści z nauki pływania / ćwiczeń w wodzie.
* głębokie oddychanie wymuszone jest przez ciśnienie wody, która działa na klatkę piersiową co jest profilaktyką chorób dróg oddechowych;
* ciśnienie hydrostatyczne wody działa na naczynia krwionośne i aktywuje krążenie krwi, rozwija i wzmacnia układ sercowo-naczyniowy;
* podczas zajęć można wykryć nieprawidłowości rozwoju układu kostno-mięśniowego i korygować je;
*woda stymuluje włóka mięśniowe co wpływa na relaks i regulację napięcia mięśniowego;
* rozwija się zmysł równowagi co pobudza układ nerwowy
* zabawki używane podczas zajęć zwiększają rozwój koordynacji wzrokowo-ruchowej, koncentracji i umiejętności chwytnych;
* budujemy nawyk potrzeby aktywności ruchowej/fizycznej co procentuje w wieku późniejszym jako zdrowy tryb życia.